پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

کوچکترین خودرو جهان ساخته شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1548
سه شنبه، ۲۵ خرداد، ۱۳۹۵ | 11:31

کوچکترین خودرو جهان ساخته شد

یک تیم تحقیقات بین‌المللی از آمریکا و اتریش، اقدام به ساخت و راه‌اندازی کوچکترین خودروی جهان کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران کوچکترین خودرو جهان در مقیاس مولکولی بوده و از یک محور انعطاف‌پذیر و چهار چرخ تشکیل شده‌است.

چهار چرخ این خودرو آزادانه به حرکت در می‌آیند و برای مشاهده این خودرو حتما باید از میکروسکوپ‌های ویژه‌ با قدرت تفکیک بالا استفاده کرد.

جیمز تور از دانشگاه رایس می‌گوید: «این فناوری مدل جدیدی از خودرو است که با استفاده از روش‌های سنتز شیمیایی ساخته می‌شود.»

هیچ کس نمی‌تواند اجزاء این ماشین را به سادگی ببیند مگر این که از تجهیزات پیشرفته نظیر میکروسکوپ تونل‌زنی روبشی استفاده کند. در این خودرو، یک سطح از جنس طلا وجود دارد که با اعمال جریان الکتریکی توسط میکروسکوپ الکترونی روبشی شروع به چرخش می‌کند. این خودرو در خلاء و در دمای ۲۶۸- سانتیگراد نگهداری می‌شود.

جیمز تور می‌گوید: «ساخت این خودرو با چالش‌هایی همراه است. اول این که ما نیاز به طراحی خودرویی داشتیم که قابلیت دستکاری آن روی سطح طلا وجود داشته باشد. پس از طراحی، باید با روش‌هایی می‌توانستیم این خودرو را به حرکت در آوریم.»

نسل جدید این خودروها می‌توانند در دمای اتاق حرکت کنند. البته هنوز برای استفاده از این نانوخودرو در حوزه‌های مختلف راه طولانی در پیش است و باید بهبودهای زیادی روی آن انجام شود. بعد از انجام تحقیقات بیشتر روی این نانوخودرو می‌توان آن را به‌گونه‌ای بهبود داد که برای استفاده در حوزه‌های مختلف مناسب باشد.

در ساخت این خودرو از مولکول‌های باکیبال استفاده شده‌است؛ این مولکول به‌عنوان چرخ برای حرکت کردن این خودرو استفاده شده که در کنار محوری انعطاف‌پذیر به کار گرفته شده‌است.

در مسیر توسعه این نانوماشین، محققان یک موتور حساس به نور به آن افزودند و چرخ‌های آن را از باکیبال به کاربوران تغییر دادند. کاربوران خوشه‌ای از بور، کربن و هیدروژن است.

این نانوماشین توسط لئونار گرین از دانشگاه کارل فرازن در اتریش، رانده خواهد شد. گرین تخصص بالایی در دستکاری مواد در مقیاس نانو دارد. این یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی است که گروهی در بخش تولید و گروهی در بخش هدایت این نانوماشین فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دستاورد محققان ایرانی در بهبود چاپگرهای سه بعدی بتنی صنعت ساختمان

موفقیت دانش آموزان ایرانی در مسابقه بین المللی فیزیکدانان جوان اتریش

اعطای جایزه بین‌المللی نوآوری در زمینه پلیمرها به دانشجوی ایرانی

پروژه مشترک محققان علوم شناختی ایران و اتریش برای درمان صرع

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها