جمعه، ۲۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Friday, 14 June , 2024

آب زدایی از نفت خام با فناوری نانو

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1482
شنبه، ۲۲ خرداد، ۱۳۹۵ | 14:37

دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در پایان نامه خود استفاده از فناوری نانو را در فرآیند آب زدایی از نفت خام و بررسی تأثیر آن روی شرایط عملیاتی فرآیند، مورد بررسی قرار داد.

به گزارش دیده بان علم ایران فاطمه فرخی دانشجوی دکتری رشته مهندسی شیمی این واحد دانشگاهی گفت: با توجه به پیشرفت صنایع و نیاز روزافزون به انرژی در جهان و کاهش ذخایر نفت خام مرغوب، صنایع پالایش به استفاده از نفت خام سنگین که شامل مواد نامطلوبی مثل نمک زیاد است، روی آورده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: فرآیند پالایش این نوع نفت خام به رغم سودآوری بالا، مخاطرات فراوانی از جمله افزایش میزان خوردگی و آلودگی های محیط زیست را در پی دارد.

فرخی با بیان اینکه در حال حاضر مساله وجود نمک به همراه نفت تولیدی، در بسیاری از مناطق مشکل ساز است، افزود: استخراج و تولید نفت خام عموما همراه با امولسیون های پایدار آب-نفت خام است که در صورت باقی ماندن آنها، سبب افزایش مصرف انرژی برای انتقال سیال در خطوط لوله، خوردگی خطوط و مشکلات عملیاتی سایر واحدهای پایین دستی صنایع نفت خواهد شد.

وی ادامه داد: امولسیون آب-نفت خام دارای گرانروی بالا و چسبناک است که سبب مسموم شدن کاتالیست های جریان پایین دستی می شود بنابراین جداسازی کامل آب از فاز نفت خام قبل از انتقال و انجام فرآیندهای پالایش بسیار ضروری است.

این محقق جوان با یادآوری اینکه برای فرآیند جداسازی آب از نفت از امولسیون شکن‌ها استفاده می شود، افزود: نانو امولسیون شکن های مغناطیسی آب دوست از جدیدترین انواع امولسیون شکن هستند که می توانند به طور موثری لایه فیلمی امولسیون را شکسته و قطرات آب را به هم پیوند دهند و در نتیجه، بازده آب زدایی را چند برابر می کنند.
فرخی در مورد پایان نامه خود نیز گفت: در این پایان نامه از نانو امولسین شکن Basrorol P DB-9935 که از نوع مغناطیسی است، برای بررسی تأثیر آن روی بازده فرآیند آب زدایی از نفت خام، دمای عملیاتی و زمان ماند فرایند بر سه نوع نفت خام سبک هنگام، نیمه سنگین مارون و سنگین خارک استفاده شده است.

وی با بیان اینکه تنظیم آزمایشات به روش ‘طراحی آزمایشات به روش تاگوچی’ ۵۰ آزمایش روی هر یک از انواع نفت خام صورت گرفته است، افزود: نتایج حاصل نشان داد که با حضور نانوذرات، در مقایسه با روش های رایج در صنعت نمک زدایی، با مقدار کمتری امولسیون شکن و در دمای کمتر عملیاتی و همچنین زمان ماند کمتر، بالاترین میزان جداسازی آب از نفت خام حاصل می شود.

فرخی خاطرنشان کرد: در این پژوهش مواردی نظیر بررسی معادلات دو پارامتری و سه پارامتری به منظور پیش بینی و محاسبه بازده فرآیند آب زدایی بر حسب غلظت نانوامولسیون شکن، دمای عملیاتی و زمان ماند، محاسبه غلظت بهینه نانوامولسیون شکن و دمای عملیاتی فرآیند آب زدایی برای انواع نفت خام، بررسی تأثیر میدان مغناطیسی روی بازده جداسازی آب، تخمین دمای بهینه فرآیند آب زدایی بر اساس API نفت خام با کمک مدل سازی ریاضی نیز انجام گرفت

این پایان نامه تحصیلی به راهنمایی دکتر محمدرضا جعفری نصر و دکتر محمدرضا رحیم پور و با مشاوره دکتر سیدعلی وزیری یزدی و دکتر مهدی ارجمند ارائه شده است

انتهای پیام

مطالب مرتبط

صرفه‌جویی ۲۵ میلیون دلاری با تولید نانوداروی ضدسرطان

ساخت دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش بین سطحی در کشور

سرکار: کاهش بودجه و تشدید تحریم ها از موانع تحقق صادرات یک میلیاردی محصولات نانو است

درج نشان تاییدیه استاندارد کالاهای نانو ایران از ماه آینده/ تدوین بیش از ۱۰ درصد استانداردهای بین‌المللی نانو توسط ایران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها