جمعه، ۲۵ خرداد، ۱۴۰۳ | Friday, 14 June , 2024

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت روان نوجوانان

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1463
شنبه، ۲۲ خرداد، ۱۳۹۵ | 13:09

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت روان نوجوانان

محققان سوئدی در مطالعه خود دریافتند بین آلودگی هوا و سلامت روان نوجوانان رابطه وجود دارد؛ بطوری که احتمال تجویز دارو برای مشکلات روان نوجوانانی که در محله هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند، بیشتر است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، محققان دانشگاه اومئو در این مطالعه با استفاده از داده های سلامتی، کل جمعیت زیر ۱۸ سال را در چند شهرستان سوئد در زمینه دفعات تشخیص مشکلات روانی و نیز تجویز داروهای مرتبط بررسی کردند.

منطقه تحقیقاتی محققان شامل مناطق روستایی و سه شهر از بزرگترین شهرهای سوئد می شد و جمعیت مورد مطالعه از لحاظ اجتماعی- اقتصادی وضعیت های بسیار متفاوتی داشتند.

محققان پس از در نظر گرفتن عوامل جمعیتی و اجتماعی- اقتصادی متوجه شدند ۱۰ میکروگرم در هر متر مکعب افزایش در غلظت دی اکسید نیتروژن موجب افزایش ۹ درصدی تجویز دارو برای مشکلات روانی می شود.

نتایج این مطالعه که در مجله British Medical Journal منتشر شده است نشان می دهد کاهش غلظت آلودگی هوا و در درجه اول آلودگی هوا مرتبط با ترافیک، مشکلات روانی را در کودکان و نوجوانان کاهش می‌دهد.

همچنین مجموعه در حال افزایشی از تحقیقات نشان می دهد آلودگی محیط زیست تاثیر قابل توجهی بر سلامت روانی دارد. شماری از اطلاعات نشان داده اند آلودگی هوا با اوتیسم ارتباط دارد و مطالعات دیگری نیز ارتباطاتی را میان دود و اضطراب نشان داده اند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تولید تجهیزات خورشیدی اندازه‌گیری و پایش کیفیت هوا در کشور

بررسی سه دهه عملکرد نظام سلامت ایران در مطالعه مهم محققان علوم پزشکی کشور: افزایش ۱۱۰ درصدی مرگهای مرتبط با آلودگی هوا در استان تهران/ موفقیت چشمگیر در کاهش بار بیماری های واگیر/ کنترل ناکافی بار بیماری های غیرواگیر

مجله بین المللی «لنست» منتشر کرد: مهمترین مقاله محققان ایرانی از پیشرفت ها و چالش های سلامت در ایران

آلاينده هاي نشر شده از پرینترها را جدی بگیرید!/شناسایی و حذف آلاینده های پرینترهای لیزری در یک رساله دکتری

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها