پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۴۰۳ | Thursday, 20 June , 2024

کشف گونه‌ای ماهی با قابلیت شناسایی چهره انسان!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:1314
چهارشنبه، ۱۹ خرداد، ۱۳۹۵ | 11:26

کشف گونه‌ای ماهی با قابلیت شناسایی چهره انسان!

محققان برای نخستین بار دریافتند گونه ای از ماهی‌ها توانایی حیرت‌انگیزی در تشخیص چهره انسانها دارد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران به گفته دانشمندان گونه‌ای از ماهی‌های مناطق حاره‌ای توانایی حیرت‌انگیزی در تمایز قایل شدن میان چهره انسانهای مختلف دارند.

این تحقیقات توسط تیمی از محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا و کوئینزلند استرالیا انجام شده است. آنها دریافته اند که گونه ای ماهی موسوم به archerfish توانایی چشمگیری در یادگیری و تشخیص چهره ها دارد. نکته حیرت انگیزتر این است که چنین تشخیصی با ضریب دقت بالایی انجام می شود.

محققان این نوع ماهی را در زمره خاص ترین گونه آبزیان قرار می دهند زیرا نحوه شکار کردن آنها نیز در نوع خود جالب توجه است. این ماهی با پرتاب آب از دهان خود به سمت حشراتی که در نزدیکی سطح آب پرواز می کنند آنها را شکار می کند.

محققان به این نتیجه رسیده اند که توانایی تشخیص چهره های انسانی توسط این نوع ماهی به قابلیتهای تشخیص بصری چشمگیری نیاز دارد و به همین دلیل این گونه ماهی ها در زمره متفاوت ترین آبزیان قرار می گیرد.

جزئیات بیشتر این یافته جالب توجه در ژورنال تخصصی Scientific Reports منتشر شده است.

محققانی از دانشگاه آکسفورد در تشریح این توانمندی قابل توجه به این واقعیت اشاره می کنند که چهره انسانها در موارد زیادی دارای اشتراک متعددی است و اینکه این گونه ماهی ها می تواند آنها را از هم تشخیص دهد در نوع خود خیره کننده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آزادی دانشجوی ایرانی بازداشتی در استرالیا

تولید گرافن از روغن سویا

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها